top of page
Szukaj

Lekcja z ekonomią: Monety i banknoty kolekcjonerskie jako dzieła sztuki, zapis czasów i technologiczne osiągnięcie - spotkanie z panem Tadeuszem Wojcieszynem prezesem Niżańskiego Koła Numizmatycznego

  • Zdjęcie autora: W Czarnieckim odkrywamy polskiego złotego
    W Czarnieckim odkrywamy polskiego złotego
  • 28 lut 2024
  • 2 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 5 mar 2024

🔹W poniedziałek 26 lutego gościliśmy w murach naszej szkoły pana Tadeusza Wojcieszyna, prezesa Niżańskiego Koła Podkarpackiego Towarzystwa Numizmatycznego w Tarnobrzegu, który wygłosił wspaniały wykład o polskich monetach i banknotach kolekcjonerskich oraz o historii złotego.


🔹W spotkaniu uczestniczył Dyrektor Szkoły pan Jerzy Stelmach, który przywitał Gościa i przedstawił jego notę biograficzną, nauczyciele oraz uczniowie klas o profilu ekonomicznym 2c i 3c.


🔹Pan Tadeusz opowiedział o swojej pasji, wyjaśnił czym jest numizmatyka, pokazał nam katalogi numizmatyczne oraz zaprezentował część swojej kolekcji.

Duże zainteresowanie młodzieży wzbudziły monety i banknoty kolekcjonerskie NBP, np. srebrna moneta Józef Kuraś "Ogień" z 2023 r. z serii Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni, a także banknot kolekcjonerski "Ochrona polskiej granicy wschodniej", wyemitowany w 2022 r. w uznaniu dla funkcjonariuszy Straży Granicznej, Policji i żołnierzy Wojska Polskiego strzegących wschodniej granicy.


🔹Pan Tadeusz podzielił się swoją wiedzą na temat procesu tworzenia monet i medali, odpowiadał na pytania uczniów dotyczące jego hobby, sposobów nabywania i wyceny numizmatów, najbardziej cennych polskich monet kolekcjonerskich.

Dopełnieniem spotkania jest wystawa monet i książek pana Tadeusza Wojcieszyna, którą można oglądać na auli szkolnej w niżańskim LO.

Dziękujemy Panu Tadeuszowi za przyjęcie zaproszenia i wspaniały wykład na temat polskich monet i banknotów kolekcjonerskich NBP.


🔹Oto wrażenia uczniów ze spotkania:

-Spotkanie z Panem Wojcieszynem było bardzo ciekawe. Monety, katalogi, banknoty, które pokazał nam pan Prezes oraz jego wiedza na ich temat zaimponowała nam. Bardzo się cieszymy, że mieliśmy możliwość wziąć udział w tym spotkaniu. Myślę, że to hobby jest bardzo interesujące - stwierdziła Justyna - uczennica klasy 2c.

-Moim zdaniem spotkanie z panem Tadeuszem Wojcieszynem pokazało nam, jak interesująca potrafi być numizmatyka. Wielu z nas zaciekawiło to hobby. Uświadomiło nam także, że inwestycje w stare monety i banknoty mogą być dobrą inwestycją finansową. Pan Tadeusz bardzo interesująco opowiadał nam o swojej wieloletniej karierze dyrektora banku PKO SA oraz o działalności koła numizmatycznego - opowiada uczennica klasy 3c - Oliwia.


🔹Lekcja z ekonomią - spotkanie z numizmatykiem, film: https://drive.google.com/file/d/1r6nhiINn0abSqLybO6FcE_Ci6xKMT4bF/view


🔹Biografia Pana Tadeusza:

Tadeusz Wojcieszyn to twórca i aktualny prezes Koła Numizmatycznego w Nisku. Urodził się 4 maja 1934 roku w Lipie. Jest absolwentem Technikum Finansowego Ministerstwa Finansów w Rozwadowie z 1953 roku. Cała jego 46-letnia praca zawodowa związana jest z bankowością. Czynnie działał w Związku Harcerstwa Polskiego. W 1989 roku był inicjatorem powstania Koła Numizmatycznego w Nisku. Pracami niżańskiego koła kieruje od chwili jego powstania. Zainicjował wybicie kilku medali i pamiątkowych żetonów okolicznościowych. Jest organizatorem wystaw numizmatycznych i medalierskich oraz spotkań naukowych i kolekcjonerskich. Od 2004 roku jest wiceprezesem Zarządu Podkarpackiego Towarzystwa Numizmatycznego. Za swoją pracę i zaangażowanie jest uhonorowany wieloma odznaczeniami, Srebrnym Krzyżem Zasługi (1989), odznaką „Za zasługi dla województwa tarnobrzeskiego” (1988), Złotą Odznaką Honorową Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego” (1985), Złotą Odznaką Podkarpackiego Towarzystwa Numizmatycznego (2008). W 2013 roku otrzymał Odznakę Honorową „Za Zasługi dla Gminy i Miasta Nisko”.

Zdzisław Surowaniec 13.05. 2021 r.



 
 
 

Comments


  • Facebook

©2024 wykonanie W Czarnieckim odkrywamy polskiego złotego.

bottom of page