top of page
Szukaj

Lekcja z ekonomią - porywający wykład dr Konrada Krzyżaka o odrodzeniu złotego w 1924 r. i powstaniu Banku Polskiego S.A.

  • Zdjęcie autora: W Czarnieckim odkrywamy polskiego złotego
    W Czarnieckim odkrywamy polskiego złotego
  • 25 sty 2024
  • 1 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 10 mar 2024

🔹25.01. br. uczniowie klas 2d, 1c, i 4c wysłuchali bardzo ciekawego wykładu, który wygłosił dr Konrad Krzyżak podczas lekcji historii i HiT-u w ramach programu edukacyjnego Złote Szkoły NBP. Prezentacja i wykład przybliżyły uczniom zagadnienia historyczne i ekonomiczne związane z wprowadzeniem złotego i powstaniem Banku Polskiego S.A. w 1924 r.  


🔹Na wstępie prelegent przedstawił sytuację polityczno-gospodarczą na ziemiach polskich po odzyskaniu niepodległości, następnie wyjaśnił powody wprowadzenia reformy walutowej oraz pojęcie hiperinflacji, której doświadczyli Polacy na początku lat 20. XX wieku. Uczniowie dowiedzieli się kim był Władysław Grabski oraz jak przebiegał proces ustanowienia waluty w 1924 r. Poznali pozytywne i negatywne skutki działań rządu W. Grabskiego dla sytuacji gospodarczej Polski w latach 20 i 30 XX wieku. 


🔹Dzięki prezentacji przygotowanej przez Natalię Trybulską i Karolinę Pietrzyk z kl. 2b, uczestnicy lekcji zobaczyli, jak wyglądał banknot 10 milionów marek polskich, a następnie pierwsze banknoty i monety w nowe walucie - złotym , które zostały wprowadzone w 1924 r. Dr Konrad Krzyżak wyjaśnił uczestnikom lekcji rolę Banku Polskiego S.A. - odpowiednika NBP 100 lat temu w odbudowie systemu finansowego i  gospodarki kraju. Prowadzący podkreślił niezależność Banku Polskiego od rządzących wówczas polityków.


🔹Lekcja miała charakter interdyscyplinarny - łączyła elementy historii i ekonomii. Prowadzący nawiązał również do czasów współczesnych. Wskazał, że z hiperinflacją mieliśmy do czynienia w Polsce na początku lat 90-tych XX wieku podczas transformacji gospodarczej związanej z przejściem od gospodarki centralnie sterowanej do wolnorynkowej.





 
 
 

Comentários


  • Facebook

©2024 wykonanie W Czarnieckim odkrywamy polskiego złotego.

bottom of page