top of page
Szukaj

Odrodzenie złotego i banku centralnego w niepodległej Polsce - udział w webinarach NBP

  • Zdjęcie autora: W Czarnieckim odkrywamy polskiego złotego
    W Czarnieckim odkrywamy polskiego złotego
  • 30 sty 2024
  • 1 minut(y) czytania

🔹29 stycznia br. Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej naszego liceum uczestniczyła w webinarze "Zanim powstał Bank Polski SA", który poprowadził ekspert NBP pan Mateusz Sora.


🔹Prelegent rozpoczął swoją opowieść od roku 1915, kiedy to pojawia się nadzieja na odzyskanie przez Polskę niepodległości. Dowiedzieliśmy się, że już w 1917 r. Polska Krajowa Kasa Pożyczkowa - poprzednik Banku Polskiego wyemitowała markę polską, na której umieszczone było polskie godło.


🔹Następnie zostały nam przedstawione trudności gospodarcze związane ze scaleniem trzech dzielnic rozbiorowych, którym musieli sprostać polscy politycy rządzący w latach 1919 - 1923. Nasze zainteresowanie wywołał fakt, że początkowo na mocy dekretu z 5.02. 1919 r. polska waluta miała nosić nazwę "Lech", jednak na mocy ustawy uchwalonej przez Sejm w dniu 28.02. 1919 r. przyjęto, że polska jednostka monetarna będzie miała nazwę "Złoty".


🔹Następnie pan Sora przybliżył nam postać wybitnego bankowca Stanisława Karpińskiego, który już  w lutym 1918 r. opublikował statut przyszłego Banku Polskiego, a następnie piastował stanowisko ministra skarbu w rządzie Ignacego Jana Paderewskiego. Karpiński przygotował instytucję Polskiej Krajowej Kasy Pożyczkowej do przekształcenia w Bank Polski.  Bank Polski SA rozpoczął swoją działalność w kwietniu 1924 r.


🔹Udział w webinarze pozwolił nam zrozumieć, z jakimi problemami musiał zmierzyć się rząd Władysława Grabskiego. Sytuacja gospodarcza Polski na początku lat 20-tych była bardzo zła. Panował kryzys gospodarczy, szalała hiperinflacja, dochodziło do strajków i protestów ludności na ulicach. Na mocy specjalnych pełnomocnictw rząd Grabskiego przeprowadził w pierwszej połowie 1924 r. reformy, które dzięki ustanowieniu nowego prawa podatkowego, doprowadziły do zrównoważenia budżetu, umożliwiły reformę skarbowo-walutową i zastąpienie marki polskiej przez nową walutę - złotego.




 
 
 

Comments


  • Facebook

©2024 wykonanie W Czarnieckim odkrywamy polskiego złotego.

bottom of page