Udział Drużyny Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej w 2 webinarze NBP "Złoty i Bank Polski SA"
- W Czarnieckim odkrywamy polskiego złotego
- 8 lut 2024
- 1 minut(y) czytania
🔹Czy wiecie, że banknoty II Rzeczypospolitej miały niezwykle bogatą szatę graficzną i wiele symboli oraz, że pierwotnie dla polskiej waluty uchwalono nazwę "Lech"?
🔹Jak wyglądały pierwsze banknoty i monety emitowane przez Bank Polski SA oraz w jaki sposób je wytwarzano, mogliśmy dowiedzieć się podczas kolejnego webinaru zorganizowanego przez NBP w dniu 5.02. br., który poprowadziła pani Anna Brzyska.
🔹Prelegentka opowiedziała, że szata graficzna banknotów i monet w II RP zawierała postacie i symbolikę nawiązujące do walki o niepodległość i budowy silnego państwa polskiego. Projektantami banknotów byli wybitni artyści, m.in. Wacław Borowski, Ryszard Kleczewski, Józef Mehoffer.
🔹Ekspertka wyjaśniła znaczenie znaków graficznych umieszczonych na banknotach i monetach. Przykładowo, na banknocie 100-złotowym z 1932 r. według projektu Józefa Mehoffera, na głównej stronie jest wizerunek ks. Józefa Poniatowskiego, na odwrotnej stronie widzimy nawiązania do rozwoju odrodzonej Rzeczypospolitej: dąb - symbol długowieczności i stabilności państwa polskiego oraz personifikacje trzech dziedzin życia gospodarczego: przemysłu, rolnictwa i handlu.
Na znaku wodnym tego banknotu znajdował się portret królowej Jadwigi Andegaweńskiej rys. Jana Matejki.
🔹Wykład i prezentacja były dla nas ciekawą lekcją historii polskiej bankowości centralnej. Dzięki udziałowi w webinarze poznaliśmy twórców banknotów w II RP, znaczenie motywów umieszczonych na banknotach i monetach, proces wprowadzania złotego do obiegu oraz jego siłę nabywczą w połowie lat 30. XX w.
Comments